Характеристики кавомолок для еспресо

Дозатор – великий циліндр на передній частині кавомолки, в який потрапляє мелену каву. На дні циліндра розташовується коло з клиноподібними лопатями. Кожен рух важелем просуває лопаті до отвору в дні циліндра в передній частині. Дозується кількість можна змінювати шляхом збільшення або зменшення висоти лопатей, таким чином змінюючи обсяг осередків. Для правильної роботи дозатор повинен бути хоча б на половину повний, щоб при обертанні осередку заповнювалися повністю. Вимірювання (підрахунок) порцій за допомогою дозатора – звичайна практика в кавових закладах, але в домашніх умовах дозатор використовується скоріше як сховище пари порцій, які видаляються кількома рухами важеля.

Без дозатора – за назвою зрозуміло, що кавомолка змелюють не в бункер, а прямо в портафільтр. Любителі-бариста давно сперечаються, яка модель краще: з дозатором або без. Я, будучи власником різних кавомолок, скажу так: еслідозатор легко очищається від залишків кави і кавомолка досить швидка, то різниці немає. Інша справа – ваше зручність. Кавомолку з дозатором не потрібно контролювати, поки вона змелюють, тоді як при смаливаніі в портафільтр ви змушені перебувати весь час поруч. Хоча є виключення – бездозаторная Mazzer Mini Electronic з підставкою під портафільтр і можливістю електронної дозування.

Механізм настройки – всі розглянуті тут кавомолки оснащені безшаговий, або нескінченної, налаштуванням. Термін «нескінченний» зовсім не означає безмежну варіацію налаштувань помелу, адже на практиці діапазон настройки помелу під еспресо досить обмежений. Macap пропонує возрастающійступенчатий механізм настройки. В одне з близько розташованих отворів вставлений стрижень (під коміром кавомолки). Для розглянутих шести кавомолок, загальна область для еспресо помелу – це приблизно від 2,5 до 4 см повороту коміра настройки. В принципі, настройка кавомолки передбачає рух буквально на кілька міліметрів.

Розмір ножів – як правило, більший діаметр ножів і більш потужний двигун в результаті дають більш високу швидкість смаливанія. Велика площа ножів дозволяє розмістити більшу кількість ріжучих ребер, зменшуючи час, необхідний для смаливанія певної кількості кави. Так само, чим більше ножі, тим повільніше вони нагріваються. Тому Cimbali Junior з діаметром ножів 64 мм цілком можна використовувати як основну кавомолку в закладах, а Macap з ножами 58 мм – цілком адекватний вибір для другої кавомолки. Mazzer Mini E має діаметр ножів 64 мм і такий же двигун, як і в стандартному Mini (виробник рекомендує 30-секундні перерви кожні 20 сек роботи, щоб мотор не перегрівався).

Вага – в самому прямому сенсі вага кавомолки можна розглядати як показник якості матеріалів і потужності двигуна. Наприклад, порівняйте вагу Cimbali Junior (13,5 кг) щодо Mazzer Mini (8,8 кг стандартний і 8 кг – без дозатора) і Macap (8 кг). Ми сміливо можемо віднести більшу вагу Cimbali Junior в рахунок більш потужного мотора і більшого розміру ножів, завдяки яким ця кавомолка і рекомендується як основна в кавові заклади.

Швидкість двигуна – Чим вище швидкість смаливанія, тим імовірніше перегрів ножів і негативний вплив на смак кави. Таким чином виробники вибирають баланс між розміром ножів, потужністю двигуна і часом смаливанія. Двигуни всіх шести наших моделей розвивають швидкість в 1600 оборотів в хвилину. І запам’ятайте: переваг питання визначення митної швидкості двигуна немає, є розумне співвідношення між дизайном ножів і швидкістю двигуна.

1
163
31.03.2014
Відгуків: 1

Написати відгук

Увага: HTML не підтримується. Використовуйте звичайний текст.
icon_callback icon_viber icon_teleg icon_email